Kocaeli’deki O FABRİKADA İşçilere Sendika Baskısı!

Darıca bulunan Vip Giyim’de sendikalaşan işçilerin işten atıldığı ve istifa etmeleri yönünde baskıya uğradıkları açıklandı. Türk-İş’e bağlı DERİTEKS tarafından yapılan açıklamada Darıca’da bulunan Vip Giyim’de sendikalaşan işçilerin işten atıldığı ve istifa etmeleri yönünde baskıya uğradıkları açıklandı. DERİTEKS tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamızın bir süredir örgütlenme çalışmalarını yürüttüğü Darıca’da kurulu olan Vip Giyim’de işveren sendikal faaliyetten haberdar […]

 Kocaeli’deki O FABRİKADA İşçilere Sendika Baskısı!

03.09.2019 - 9:53

Güncelleme : 03.09.2019 - 9:53

Darıca bulunan Vip Giyim’de sendikalaşan işçilerin işten atıldığı ve istifa etmeleri yönünde baskıya uğradıkları açıklandı.

Türk-İş’e bağlı DERİTEKS tarafından yapılan açıklamada Darıca’da bulunan Vip Giyim’de sendikalaşan işçilerin işten atıldığı ve istifa etmeleri yönünde baskıya uğradıkları açıklandı. DERİTEKS tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamızın bir süredir örgütlenme çalışmalarını yürüttüğü Darıca’da kurulu olan Vip Giyim’de işveren sendikal faaliyetten haberdar oldu. Sendika liderlerini tespit etmeye çalışan işveren 5 üyemizi işten çıkardı. Ardından sendikal haklara saygı göstermeyen Vip Giyim işçilerden e-devlet şifrelerini toplamaya başladı. İşten atılma korkusuyla birçok işçi e-devlet şifrelerini vermek zorunda kaldı. Tespit ettikleri üyeler üzerinde istifa baskısı yapan yönetim ustalar aracılığıyla işçileri toplayarak sendikanın fabrikaya girmesi durumunda fabrikayı kapatacaklarını söyleyerek işçileri korkutmaya ve gözdağı vermeye çalıştı” dendi. Vip Giyim yönetiminin çağrıları yanıtsız bıraktığı belirtilen açıklamada, “İşçilerin e-devlet şifrelerinin istenerek sendika üyeliklerinin tespit edilmesi Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında suçtur ve Vip Giyim yönetimi bu bilgileri isteyerek suç işlemektedir. Vip Giyim yönetimine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Vip Giyim işçilerin anayasal haklarından biri olan sendikal haklara saygı duymalıdır. Sendikamızla diyaloğa geçerek, işçiler üzerindeki baskı bir an önce kaldırılmalı ve atılan 5 işçi işe geri alınmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Kocaeli Koz

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın