Yayındayız… Yanınızdayız…

Dünyada sendikalar işçi sınıfının ortaya çıkmasıyla birlikte gündeme geldi. Sendikalar, işçilerin, işverenlere ve hükümetlere karşı hak ve çıkarlarını korumak için oluşturdukları örgütlerdir. 18. Yüzyılda Almanya Fransa ve İngiltere de İşçiler kötü Koşulları iyileştirmek üzere dayanışma denekleri, yardımlaşma sandıkları kurmaya başladılar.  Çünkü o günlerde işçileri yaşama ve çalışma koşulları çok ağırdı; günlük çalışma süresi 18 saate […]

 Yayındayız… Yanınızdayız…

01.09.2019 - 21:59

Güncelleme : 01.09.2019 - 21:59

Dünyada sendikalar işçi sınıfının ortaya çıkmasıyla birlikte gündeme geldi. Sendikalar, işçilerin, işverenlere ve hükümetlere karşı hak ve çıkarlarını korumak için oluşturdukları örgütlerdir. 18. Yüzyılda Almanya Fransa ve İngiltere de İşçiler kötü Koşulları iyileştirmek üzere dayanışma denekleri, yardımlaşma sandıkları kurmaya başladılar.  Çünkü o günlerde işçileri yaşama ve çalışma koşulları çok ağırdı; günlük çalışma süresi 18 saate kadar çıkabiliyor, işten çıkarmalara karşı hiçbir güvence bulunmuyor, kadın ve çocuklar zor koşullarda çalıştırılıyor, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı hiçbir önlem alınmıyor, ücretler ancak günlük yaşamı sürdürülecek düzeyde ödeniyor, kimi zaman da ücret ödemelerinden kaçınıyordu. Günümüzde Avrupa Şuanda belli bir çıtayı aşmış, refah düzeyini sendikacılık sayesinde yükseltmiş.
Peki Ya Türkiye…!
Türkiye’de yüz yılı aşkın bir süredir sendikal haklar mücadelesi verilmektedir. Dün olduğu gibi bugün de işçi ve memur sınıfı sermayenin ve sermaye yanlısı iktidarların baskısı altındadır.
Türkiye’de Sendikacılık Zor İş. Ya Taraf Olacaksınız, yada bertaraf…
Ama Biz Her Kesimin, Her Sendikanın Burada Sesini Duyurmasına Taraf Olacağız. Özgürce Düşüncelerini, Mücadelelerini Burada Seslendireceklerdir.


Yayındayız… Yanınızdayız.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın